Dobrú chuť
Nagy z Humbuku, Polievkárne a Otta! Na prvom mieste je vždy hosť

Nagy z Humbuku, Polievkárne a Otta! Na prvom mieste je vždy hosť

March 11, 2020

Gastronómia má mnoho podôb. Vážené, naleštené reštaurácie s perfektnou prezentáciou a servisom, aj zapadnuté putiky, kde vám dajú niečo domácke. Môžu to byť viacchodové menu, alebo miesta, kde si vyberiete medzi pár polievkami. Seriózne reštaurácie a vinárne, ale aj rýchle bistrá a netradičné pop-up akcie, kde vás prekvapí zaujímavé víno. O jedle a pití sa dá skrátka rozmýšľať rôzne a dnes sa vydáme za takou - trochu - avantgardou. 

V tejto časti Dobrej chuti sa vyberieme do nitrianskej Polievkárne, za vínnymi pop-upmi Humbuk, ale aj do bratislavského bistra Otto!. Našim hosťom je človek, ktorý všetky tieto tri miesta a aktivity spája - Robert Nagy.

Dobrú chuť je podcast denníka SME o jedle, jedení, gastronómie a všetkom, čo sa s jedlom spája. Moderujú Nikola Bajánová a Tomáš Prokopčák.

Mandlove: Zo zdravotných problémov mi pomohla láska ku kvalitnému jedlu

Mandlove: Zo zdravotných problémov mi pomohla láska ku kvalitnému jedlu

March 4, 2020

Radi maškrtíme. a radi sa o maškrtení rozprávame. Všetky tie zákusky a koláče, torty a tortičky, skrátka ľúbime dezerty a ľúbime sladké. A dnes to bude o sladkom opäť. Pôjde však o maškrtenie iné. základom koláčov, o ktorých sa rozprávame nie je maslo, smotana, mlieko a dokonca ani múka. 

Martina Grňová, zakladateľka Mandlove, pečie s láskou a tak, aby sa do našich žalúdkov dostalo len to najlepšie. Ako to robí? Pýtali sa jej Tomáš Prokopčák a Nikola Bajánová.

Čoje: Pokúšali sa ma podplatiť, neznášam to

Čoje: Pokúšali sa ma podplatiť, neznášam to

February 26, 2020

Jedlo je vášeň. Alebo by teda aspoň mala byť. A, nuž viete ako to s vášňami chodí: zrazu ani neviete ako a neustále o nich rozprávate. Dávate všetkým navôkol najavo. A niekedy, niekedy to prerastie do ešte vážnejšieho vzťahu.

Vtedy pomáha založiť si napríklad blog. Alebo konto na sociálnych sieťach. Ako Daniel Feranec, jeden z najznámejších – ak nie úplne najznámejší – slovenských foodblogerov. Poznáte ho ako Čoje. A keď si pozeráte jeho Instagram, nuž, skrátka vám vyhladne.

Počúvate Dobrú chuť, týždenný podcast denníka SME o jedle, jedení, varení... ale aj o všetkom, čo s gastronómiou súvisí. A dnes tu máme nášho kolegu, foodblogera a po novom aj podcastera s jeho Podgastom, hosťom Dobrej chuti je tento týždeň Čoje.

Aké sú naše najobľúbenejšie miesta na jedenie

Aké sú naše najobľúbenejšie miesta na jedenie

February 19, 2020

Normálne to vyzerá nejako takto: zavoláme si hosťa, ktorý nám rozpráva, ako sa robí dobrý hamburger, bao žemľa, fish and chips, ako spraviť buchtu, dorobiť skvelé víno či modernú piváreň.

Pýtame sa na jedlo aj na podnikanie, či sa dá zarobiť na koláčoch aj exkluzívnych dezertoch. Ale čo viete vlastné o nás?

Dnešná epizóda podcastu Dobrú chuť je špeciálna, pretože hosťami budeme my sami a my sami budeme rozprávať, čo, prečo a kde nám chutí.

Buchtáreň: Chceli sme čosi naše, tak predávame buchty

Buchtáreň: Chceli sme čosi naše, tak predávame buchty

February 12, 2020

O sladkom sa rozprávame veľa a radi. Ale buchty, nuž tie nemusia byť nevyhnutne len sladké. Napokon, cesto a v ňom plnku nájdete takmer kdekoľvek na svete. Aj keď buchty - také tie naše - pochádzajú zrejme niekde zo stredoeurópskeho regiónu.

A práve o buchtách a knedliach vo všetkých ich podobách sa dnes budeme rozprávať v novej epizóde podcastu Dobrú chuť. Hosťom je Tomáš Hakl z bratislavskej Buchtárne.

Slobodné vinárstvo: Nie som fabrika, také víno robiť nechcem

Slobodné vinárstvo: Nie som fabrika, také víno robiť nechcem

February 5, 2020

Rozprávať sa o dobrom jedle bez dobrého vína... nuž, to takmer nemá zmysel. Môžete dávať prednosť takému alebo onakému, môžete milovať tradičné odrody či novošľachtencov, sladšie či kyslejšie s bublinkami či bez... ale dobré víno, to je skrátka pôžitok.

A pôžitok, ktorý sprevádza ľudstvo tisíce rokov, snáď od okamihu, kedy sa zradil moderný človek.

Hosťom týždenného podcast denníka SME Dobrú chuť je Michal Kuropka zo Slobodného vinárstva a Majera Zemianske Sady neďaleko Hlohovca.

Tacos a burritá, ktoré chutia našim aj Mexičanom. Grizzly Tacos z Bratislavy

Tacos a burritá, ktoré chutia našim aj Mexičanom. Grizzly Tacos z Bratislavy

January 29, 2020

Reč už bola o hamburgeroch, hot dogoch, fish and chips, či na Slovensku ešte netradičnejších bao buchtičkách. Street food je však ešte oveľa oveľa pestrejší. Aj preto sa dnes vyberieme za ďalšou jeho súčasťou, ktorou sú burritá či tacos a jedlá im podobné. Hosťami Dobrej chute sú súrodenci Peter a Lucia Szalayovci z bistra Grizzly Tacos v Bratislave.

Little Donkey čiže somárik. Vraj preto, že burrito pripomína balíky, ktoré oslíky prenášajú. A potom, že vzniklo, aby sa fazuľa dala ľahšie prenášať, čo ale pomerne vážne narúša fakt, že existujú vrecia. Či už to bolo tak alebo inak, pravdou je, že tento pokrm je jednou z vlajkových lodí mexickej kuchyne, ktorej popularita rastie a to celosvetovo.

Dobrú chuť je týždenný podcast denníka SME o jedle, jedení, varení aj kulinárstve.

Prišiel k nám kňaz a keď to videl, začal sa radšej modliť

Prišiel k nám kňaz a keď to videl, začal sa radšej modliť

January 22, 2020

Tá vôňa. Zrazu zastavíte, sadnete si, možno zavriete oči a ocitnete sa na chvíľku inde. Tá chuť, keď sa zem dotkne čokolády a karamelu, alebo marhúľ, vanilky či čili. Horká aj trochu sladkastá, kyslá a občas málo, málinko slaná. Komplexná chuť.

Dobrá káva je zázrak a je až otázkou, ako mohli naši predkovia bez nej fungovať. Pretože káva zase v Európe tak dlho nie je.

Hosťami podcastu Dobrú chuť o jedle, jedení, varení a celej gastronómii sú Martina a Jakub Jandíkovci z bratislavskej kaviarne Mad drop.

Le Miam: Je to punk, ponúkajú iba drahé a dobré dezerty

Le Miam: Je to punk, ponúkajú iba drahé a dobré dezerty

January 15, 2020

Pattisier alebo pastry chef je tradičné miesto v reštaurácií. Dokonca miesto z klasickej brigade de couisine, kuchynskej hierarchie ešte z 19. storočia. Jednoducho, je to človek, ktorý šéfuje zákuskom a koláčom a pečeniu a všetkému tomu okolo.

Lenže, naša dnešná hostka nie je šéfkou dezertov v nejakej zážitkovej reštaurácií. Koncept fine diningu sa síce rozhodla ponechať, no všetko ostatné zahodila preč: výsledkom je haute cousine, v ktorej nájdete iba dezerty.

Je ňou spolumajiteľka francúzskej ani nie tak cukrárne, ale skôr laboratória na dezerty Le Miam Barbora Puškáčová. A pýtať sa jej budeme, prečo sa vôbec rozhodla robiť koláčiky... a keď už, prečo rovno koláče zo sveta vysokej gastronómie.

Dobrú chuť je týždenný podcast denníka SME o jedle, jedení, varení aj kulinárstve.

Dobrú chuť: Najzaujímavejšie miesto na jedenie?  Choďte do Trnavy

Dobrú chuť: Najzaujímavejšie miesto na jedenie?  Choďte do Trnavy

January 8, 2020

Dejiny moderného človeka pokojne môžeme nazvať – aj – dejinami piva. Pivo a jeho pitie si užívame prinajmenšom sedemtisíc rokov, možno oveľa dlhšie. Niektorí vedci vám dokonca povedia, že prvé poľnohospodárstvo neprišlo preto, lebo sme sa chceli usadiť.

Nie, naši predkovia chceli alkohol.

A tak ako dlho pivo pijeme, pijeme ho aj spolu. A popri tom jeme. Pred zhruba dvomi rokmi sa najskôr medzi milovníkmi jedla a neskôr asi aj ostatnými začalo rozprávať o novom „najhorúcejšom mieste“. A, prekvapivo, bolo a je v Trnave.

V novej epizóde podcastu Dobrú chuť o jedle a jedení sa budeme rozprávať o trnavskej Akadémií, o tom, ako by mala vyzerať moderná piváreň a bistro a kde sú ich jej hranice: hosťom je šéfkuchár Lukáš Hesko.

Play this podcast on Podbean App