Dobrú chuť
Aké sú naše najobľúbenejšie miesta na jedenie

Aké sú naše najobľúbenejšie miesta na jedenie

February 19, 2020

Normálne to vyzerá nejako takto: zavoláme si hosťa, ktorý nám rozpráva, ako sa robí dobrý hamburger, bao žemľa, fish and chips, ako spraviť buchtu, dorobiť skvelé víno či modernú piváreň.

Pýtame sa na jedlo aj na podnikanie, či sa dá zarobiť na koláčoch aj exkluzívnych dezertoch. Ale čo viete vlastné o nás?

Dnešná epizóda podcastu Dobrú chuť je špeciálna, pretože hosťami budeme my sami a my sami budeme rozprávať, čo, prečo a kde nám chutí.

Buchtáreň: Chceli sme čosi naše, tak predávame buchty

Buchtáreň: Chceli sme čosi naše, tak predávame buchty

February 12, 2020

O sladkom sa rozprávame veľa a radi. Ale buchty, nuž tie nemusia byť nevyhnutne len sladké. Napokon, cesto a v ňom plnku nájdete takmer kdekoľvek na svete. Aj keď buchty - také tie naše - pochádzajú zrejme niekde zo stredoeurópskeho regiónu.

A práve o buchtách a knedliach vo všetkých ich podobách sa dnes budeme rozprávať v novej epizóde podcastu Dobrú chuť. Hosťom je Tomáš Hakl z bratislavskej Buchtárne.

Slobodné vinárstvo: Nie som fabrika, také víno robiť nechcem

Slobodné vinárstvo: Nie som fabrika, také víno robiť nechcem

February 5, 2020

Rozprávať sa o dobrom jedle bez dobrého vína... nuž, to takmer nemá zmysel. Môžete dávať prednosť takému alebo onakému, môžete milovať tradičné odrody či novošľachtencov, sladšie či kyslejšie s bublinkami či bez... ale dobré víno, to je skrátka pôžitok.

A pôžitok, ktorý sprevádza ľudstvo tisíce rokov, snáď od okamihu, kedy sa zradil moderný človek.

Hosťom týždenného podcast denníka SME Dobrú chuť je Michal Kuropka zo Slobodného vinárstva a Majera Zemianske Sady neďaleko Hlohovca.

Tacos a burritá, ktoré chutia našim aj Mexičanom. Grizzly Tacos z Bratislavy

Tacos a burritá, ktoré chutia našim aj Mexičanom. Grizzly Tacos z Bratislavy

January 29, 2020

Reč už bola o hamburgeroch, hot dogoch, fish and chips, či na Slovensku ešte netradičnejších bao buchtičkách. Street food je však ešte oveľa oveľa pestrejší. Aj preto sa dnes vyberieme za ďalšou jeho súčasťou, ktorou sú burritá či tacos a jedlá im podobné. Hosťami Dobrej chute sú súrodenci Peter a Lucia Szalayovci z bistra Grizzly Tacos v Bratislave.

Little Donkey čiže somárik. Vraj preto, že burrito pripomína balíky, ktoré oslíky prenášajú. A potom, že vzniklo, aby sa fazuľa dala ľahšie prenášať, čo ale pomerne vážne narúša fakt, že existujú vrecia. Či už to bolo tak alebo inak, pravdou je, že tento pokrm je jednou z vlajkových lodí mexickej kuchyne, ktorej popularita rastie a to celosvetovo.

Dobrú chuť je týždenný podcast denníka SME o jedle, jedení, varení aj kulinárstve.

Prišiel k nám kňaz a keď to videl, začal sa radšej modliť

Prišiel k nám kňaz a keď to videl, začal sa radšej modliť

January 22, 2020

Tá vôňa. Zrazu zastavíte, sadnete si, možno zavriete oči a ocitnete sa na chvíľku inde. Tá chuť, keď sa zem dotkne čokolády a karamelu, alebo marhúľ, vanilky či čili. Horká aj trochu sladkastá, kyslá a občas málo, málinko slaná. Komplexná chuť.

Dobrá káva je zázrak a je až otázkou, ako mohli naši predkovia bez nej fungovať. Pretože káva zase v Európe tak dlho nie je.

Hosťami podcastu Dobrú chuť o jedle, jedení, varení a celej gastronómii sú Martina a Jakub Jandíkovci z bratislavskej kaviarne Mad drop.

Le Miam: Je to punk, ponúkajú iba drahé a dobré dezerty

Le Miam: Je to punk, ponúkajú iba drahé a dobré dezerty

January 15, 2020

Pattisier alebo pastry chef je tradičné miesto v reštaurácií. Dokonca miesto z klasickej brigade de couisine, kuchynskej hierarchie ešte z 19. storočia. Jednoducho, je to človek, ktorý šéfuje zákuskom a koláčom a pečeniu a všetkému tomu okolo.

Lenže, naša dnešná hostka nie je šéfkou dezertov v nejakej zážitkovej reštaurácií. Koncept fine diningu sa síce rozhodla ponechať, no všetko ostatné zahodila preč: výsledkom je haute cousine, v ktorej nájdete iba dezerty.

Je ňou spolumajiteľka francúzskej ani nie tak cukrárne, ale skôr laboratória na dezerty Le Miam Barbora Puškáčová. A pýtať sa jej budeme, prečo sa vôbec rozhodla robiť koláčiky... a keď už, prečo rovno koláče zo sveta vysokej gastronómie.

Dobrú chuť je týždenný podcast denníka SME o jedle, jedení, varení aj kulinárstve.

Dobrú chuť: Najzaujímavejšie miesto na jedenie?  Choďte do Trnavy

Dobrú chuť: Najzaujímavejšie miesto na jedenie?  Choďte do Trnavy

January 8, 2020

Dejiny moderného človeka pokojne môžeme nazvať – aj – dejinami piva. Pivo a jeho pitie si užívame prinajmenšom sedemtisíc rokov, možno oveľa dlhšie. Niektorí vedci vám dokonca povedia, že prvé poľnohospodárstvo neprišlo preto, lebo sme sa chceli usadiť.

Nie, naši predkovia chceli alkohol.

A tak ako dlho pivo pijeme, pijeme ho aj spolu. A popri tom jeme. Pred zhruba dvomi rokmi sa najskôr medzi milovníkmi jedla a neskôr asi aj ostatnými začalo rozprávať o novom „najhorúcejšom mieste“. A, prekvapivo, bolo a je v Trnave.

V novej epizóde podcastu Dobrú chuť o jedle a jedení sa budeme rozprávať o trnavskej Akadémií, o tom, ako by mala vyzerať moderná piváreň a bistro a kde sú ich jej hranice: hosťom je šéfkuchár Lukáš Hesko.

Fertucha: Kam zmizli koláče, ktoré piekli naše babičky

Fertucha: Kam zmizli koláče, ktoré piekli naše babičky

December 18, 2019

Možno máte iné spomienky. No tie moje sú takéto: stojíme okolo kuchynského stola u babky, ktorá naň naťahuje cesto na štrúdľu.

Alebo spolu pečieme buchty, všetko je od múky… a keď sa o ne o niekoľko rokov neskôr pokúsim sám a nevydaria sa, so smiechom mi hovorí, že v recepte predsa chýbajú niektoré suroviny - veď načo by mi ich písala, to predsa každý vie, že tam patria.

Lenže dnes akoby všade narazíte na cheesecake. No je ťažké ak nie nemožné zohnať dobrú bublaninu, hrnčekový koláč, dobrú bábovku či nebodaj štrúdľu.

V podcaste Dobrú chuť o jedle a jedení, varení a dnes aj pečení sa spolu s Fertuchou pokúsime zistiť, kam sa podeli poctivé koláče.

Na bloček si počkal, kým oprášia pokladňu. Ilúzie o gastrobiznise búra Oto Kóňa

Na bloček si počkal, kým oprášia pokladňu. Ilúzie o gastrobiznise búra Oto Kóňa

December 10, 2019

Nikto netvrdí, že to je ľahká práca. Dokonca ani stredne ťažká. To, čo ale počuť častejšie je, že obchádzanie a porušovanie pravidiel prevádzkami, sťažuje situáciu tým, ktorí sa snažia podnikať poctivo. 

Mnohí nie sú schopní potom zarobiť slušné peniaze a popri tom cenami konkurovať ostatným.

Oto Kóňa bol jedným zo spoluzakladateľov Regal Burgru a momentálne vlastní NYC Corner, ktorý ľudia poznajú najmä vďaka hotdogom.

Predal už státisíce hotdogov, no hovorí, že zarábať dokáže aj tak hlavne na festivaloch. Od gastra si dáva pauzu a venovať sa chce poradenstvu menším podnikateľom.

O jeho ceste ku gastru, podnikaní v tomto odvetví, aj jeho plánovanej prestávke, sa s ním rozprávali Nikola Bajánová a Adam Valček.   

Michal Konrád viedol najlepšiu reštauráciu, otvoril si stánok so žemličkami

Michal Konrád viedol najlepšiu reštauráciu, otvoril si stánok so žemličkami

December 4, 2019

Nikola Bajánová a Tomáš Prokopčák sa s ním rozprávajú o prechode z reštaurácie s michelinskými ambíciami medzi streetfood stánky.